Kombi Temizliği Nasıl Yapılır ?

Kombi ve petekler bizleri kış aylarında soğuk hava dan koruyan, bulunduğumuz tüm iç mekanları ısıtan teknoloji harikası aletlerdir. Bu aletler ısıtma görevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmeleri için yıllık bakıma ve temizliğe ihtiyaç duyarlar.

Basit bir örnek verirsek, eskilerde kullanmış olduğumuz sobalar, belli bir kullanım aşamasın dan sonra sene de en az bir kez kurumlanan borularının temizliği yapılması gerekiyordu. Temizliği yapılmayan ve içindeki kurumdan arındırılmayan soba boruları sobadan çıkan zehirli gazın tahliyesini yapamadığı için sağlıklı bir şekilde yanmıyor ve ısıtma işlevini yerine getiremiyorlardı.

Soba borularının temizliği profesyonellik istemeyen basit bir işti fakat günümüzde kullandığımız kombili ısıtma sistemleri karmaşık bir teknolojiye sahip olduğu için bu alanda uzman ve deneyimli ellere başvurmak bizler için daha sağlıklı olacaktır. Peki kombi temizliği nasıl yapılır ve kombi temizliği yapmak tasarruf sağlar mı?

Kombi Temizliği Nasıl Yapılır ?

Kombi temizliği kombinin kullanımı esnasında sürekli olarak çalışan parçaların temizlenmesinden ibarettir. Fakat kombi temizliği yaptırılırken, yılların deneyimine sahip bir kombi ustası ile anlaşmaya dikkat edin.

Çünkü günümüzde sözde kombi ustası, kombi temizliği ve kombi bakımı esnasında tabiri caizse kombinin tozunu alarak ve kombiyi silerek kombi bakımı ve kombi temizliğini yaptığını iddia ediyor ve çoğu masum halkı bu şekilde kandırarak haksız kazanç sağlıyor ve sağlamaya devam ediyor.

Bu yüzden kombi temizliği yaptırmadan önce, bu alanda kendini kanıtlamış ve yeterince deneyime sahip firmaları tercih etmeye dikkat edelim.

Peki Kombi Temizliğinin Usulü İle Yapıldığını Nasıl Anlarız ?

Kombi temizliği, kombinin çalışması esnasında sürekli aktif olan ve çalışan parçalarının temizlenmesi ile olur demiştik. Peki nedir bu parçalar:

  • Kombi su filtresi
  • Kombi alev tankı
  • Eşanjör
  • Kombi bacası

Bu dört ana parça kombi üzerinde tek tek sökülerek temizlenmelidir. En sağlıklı kombi temizliği bu şekilde yapılmaktadır. Sadece petek temizliği yaptırmak tek başına bir işe yaramaz. Temizliği yapılmayan kombi ve bakımı yapılmayan kombi sizler için maddi zarar anlamına gelir.

Yukarıda verdiğimiz soba örneği gibi aynı mantık kombiler içinde geçerlidir. Temizliği yapılmayan kombiler sağlıklı bir şekilde çalışamazlar. Bir bütün halinde çalışan kombiler, su filtreleri zamanla tıkandığı için su girişi tazyikli değildir ve bu yüzden kombi devir dayım pompası yavaş çalışır ve ısınma sorunları baş gösterir.

Alev tankı temizlenmediği zaman, tankın içinde oluşan kurum alev tankının ürettiği ısı oranını yarı yarıya düşürür ve buda alınan ısı verimini büyük bir ölçü de azaltır. Doğal olarak kombiden alınan verim yine düşmektedir.

Eşanjör, alev tankından gelen ısı enerjisini, içinden geçen suya yansıtarak soğuk olarak aldığı suyu sıcak olarak peteklere gönderen parçadır. Eşanjörler zaman içerisinde suda bulunan kireçten dolayı içleri kireçlenir ve su giriş kanalları ile su çıkış kanalları daralır. Bu da eşanjörün yavaş çalışmasına doğal olarak tüm sistemin yavaşlamasına neden olur. Yani Eşanjörün temizliği de kombi temizliği esnasında kesinlikle yapılması gerekmektedir.

Son olarak temizlenmesi gereken bir diğer parça da kombi bacası dır. Kombi bacaları dönemlik kullanım sonucunda kurumlanarak tıkanır ve kombi bacasının tıkanması oldukça tehlikeli bir durumdur. Bu yüzden kombiler, baca tıkanıklığı durumunda hata vererek kendilerini kapatır, yani çalışmazlar. Kombi bacaları da kombi temizliği sırasında kesinlikle sökülerek temizlenmesi gereken ana parçalardan biridir.

Uygun fiyatlı kombi temizliği ile kombi bakımı için firmamızla irtibata geçebilir ve bu konuda yardım isteyebilirsiniz. Tüm İstanbul ilçelerinde kombi temizliği ve kombi bakımı hizmeti veren firmamızı sizde arayabilir kombi markanız ne olursa olsun kış gelmeden kombi temizliği ve kombi bakımını yaptırabilirsiniz.

Erdemir Kombi ve Klima Servisi olarak bizlere ulaşabileceğiniz telefon numarası: 0212 596 75 59

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir