Kombi Bakımı Nasıl Yapılır ?

Kombi bakımı yaz aylarının bitmesi ile her yıl düzenli olarak yapılması gereken bir işlemdir.

Kombi bakımında dikkate alınacak önemli noktalar bulunmaktadır.

Unutmayalım ki kombi bakımı yapılan kombi ısıtma sistemleri daha güvenli ve daha düşük maliyetli çalışmaktadır.

Bu makalemizde kombi bakımını neden yaptırmalıyız ?

Kombi bakımında neler yapılır ?

Bakımda parça değişimi yapılır mı ? gibi sorulara cevap vereceğiz.

Kombi Bakımı Fiyatları

Kombi bakımı gerçekten teferruatlı, meziyetli ve deneyim isteyen bir iştir. Kombi bakımının tam anlamı ile yapılması için kombilerin çalışma prensiplerini çok iyi bilmek ve yılların deneyimini gerektirir.

Çoğu sıradan kombi ustası diye geçinen vatandaşların yaptığı gibi kombi bakımı veya kombi temizliği, kombinin ön panelinin vidalarını açıp, paneli söküp, kombinin içini elektrikli süpürge ile almak değildir. Yada içerideki kurumu temizleyip kombinin tozunu alıp silmek, kombi bakımı yapmak değildir.

Kombi bakımı ustalık ve emek isteyen bir iştir.

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır ?

Kombi bakımı, kombinin ana parçalarının komple sökülerek temizlenmesi ile olur. Temizlenecek parçaları çok iyi bilmek gerekir.

Bu parçalardan kısaca bahsedecek olursak;

Filtre: Kombinin altında ki soğuk su girişinin sağlayan borunun ağzındadır. Kombinin içine borulardan gelen pisliğin girmesini engeller. Bu pislik zamanla birikerek suyun giriş hızını azaltır. Bu yüzden filtrelerin kesinlikle temizlenmesi gerekmektedir. Randıman alınmazsa değiştirilir.

 

Alev Tankı: Alev tankı doğal gaz borularından aldığı gazı, özel çakmaklar sayesinde aleve dönüştüren ve yüksek bir ısı sağlayan bölmeye denir. Alev tankları sürekli yandığı için zaman içerisinde tankın iç kısımlarında islenme ve kurumlaşmaya neden olur. Bu yüzden alev tankının ürettiği ısı yarı yarıya düşer.

Bunun önüne geçmek için alev tanklarının içinin açılıp kurumların ve islerin temizlenmesi gerekmektedir. Temizlik için geç kalınmışsa kombi yedek parçası değiştirilir.

Eşanjör: Eşanjör alev tankının hemen üzerinde yer alır.  Alev tankından gelen sıcaklığı, içinden geçen suya ileterek soğuk olarak giren suyu sıcak olarak borulara gönderen parçadır. Eşanjörler sudaki kireç ve pas yüzünden zamanla tıkanır ve su geçiş kanalları daralır. Kombinin verimini arttırmak için eşanjörün özel kimyasallar yardımı ile, içerisinde ki kireçten ve pastan arındırılması gerekir. Kombi bakımı düzensiz yapıldıysa ve eşanjörün değişimi gerekiyorsa eşanjör değişimi yapılır.

Kombi bacası: Kombi bacası da, kombinin içerisindeki yanmış gaz atığını filitreleyerek dışarı gönderen parçadır. Kombi bacaları soba boruları gibi zaman içerisinde kurumlaşarak atık dumanın tahliyesini yapamaz.

Tahliyesi yapılamayan atık duman tekrar  kombinin içine dolarak kombinin arıza vermesine ve kendini kapatmasına neden olur. Bu  yüzden kombi bakımı yapılırken kombi bacasının da kesinlikle temizlenmesi gerekmektedir. Baca temizlendiği halde kombi bacası çalışmıyor ise kombi tahliye bacası nın değiştirilmesi gereken parçalar değiştirilir.

Firmamız kombi bakımı ve kombi temizliğini bu şekilde yapmaktadır.

Bakım Ücreti: Tüm İstanbul ilçelerinin en uygun fiyatları ile en kaliteli hizmeti veren firmamız, kombi bakım ücretlerinde de iddasını sürdürüyor.

Detaylı fiyat listemiz için lütfen bizimle iletişime geçin…

Erdemir Klima ve Kombi Servisi : 0 212 596 75 59

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir