Klima Sağlığa Zararlı mı ?

Klimalar yaz aylarında bizleri serinleterek bunaltıcı ya sıcaklarından kurtarmaktadır. Kış aylarında ise evlerimiz de veya iş yerlerimizde ortamın soğukluğunu alarak ve ortamı ısıtarak bizleri yine soğuktan korumakta ve sıcak bir kış geçirmemizi sağlamaktadır. Yani klimalar oldukça yaralı teknolojik aletlerdir.

Fakat klimalarında özel bakımlara ihtiyaçları vardır. Periyodik olarak yaz ve kış aylarına girilmeden yapılması gereken bu bakımlar bizleri hem bir çok maddi ve manevi sıkıntıdan kurtardığı gibi %30 a varan tasarruflar da sağlamaktadır. Yani her açıdan bizlere olumlu bir şekilde yansımaktadır.

Bu bakımlardan çoğu teknik servisler yani bizler tarafından yapılmakta iken sizlerinde yapmanız gereken bazı bakımlar vardır. Örneğin, İç ünitede Ön panelin altındaki hava filtresi kullanım sıklığına göre ara ara çıkarılıp yıkanmalı ve tekrar takılmalıdır. Bu temizliğin hafta da en az bir kere tekrarlanması gerekir.

Klimanın Zararları Nelerdir ?

Klimanın bakımlarının yapılmaması sorunları da beraberinde getirir. Bakımı ve temizliği yapılamayan klimalar sizler için sağlığınızı ve cebinizi tehdit edecek durumlar oluşturur.

Bakımı ve temizliği yapılmayan klimalar bulundukları ortamdan çekip tekrar ısıtarak veya soğutarak üfledikleri hava ile  sirkülasyon yaşadıkları anda çeşitli bakterilerin oluşmasına neden olurlar.

Klimanın iç ünitesinin ön panelinin iç kısmında bulunan eşanjör, ortamda bulunan havayı ısıtarak veya soğutarak tekrar ortama gönderirler.

Peki klimanın bakımlarını yaptırmazsak ne olur? 

Klimanın bakımlarının yapılmaması zararlı mı?

Eşanjörler ortamda ki havayı çektiği anda ortamda bulunan kirli tozlu ve dumanlı havayı da çekerler. Çekilen bu kirli hava daki toz, duman ve kir uzun kullanıma bağlı olarak klimanın içinde ki parçalara yapışır.

Zaman la biriken bu kir toz ve duman bakterileri klima içerisinde çeşitli reaksiyonlar oluşturur. Ve klima çalıştığı alana artık hastalık saçmaya başlar. Tabi bu durum bakımı ve temizliği yapılmayan klimalar için geçerlidir.

Çeşitli solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan bu klimalar bizler ve bağışıklık sistemi bizlere göre daha zayıf olan çocuklarımız için bir tehdit unsuru haline gelmektedir.

Sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen bakımsız klimaların bakımının kesinlikle yapılması gerekmektedir.

Klimaların bakımlarını yaz ve kış aylarına girmeden yaptırmayı ihmal etmeyin.

Tüm marka klimaların bakım ve onarımı ile temizliğini yapan alanında uzman çalışma arkadaşlarımız ile hizmetinizdeyiz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir